Haber Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 14:58
 
12 Yıldır Mavi Kapak Toplayarak Yüzlerce Kişiye Umut Oldular.
Onlar Dede ve torun, Halit Aydoğdu İşçi emeklisi Melike Sarıtaş Radyo Televizyon bölümünde okuyan bilinçli bir öğrenci ,12 yıldır mavi kapak toplayarak yüzlerce kişiye umut oldular. Olmaya da devam ediyorlar…
YAŞAM Haberi
12 Yıldır Mavi Kapak Toplayarak Yüzlerce Kişiye Umut Oldular.

Yaptığınız bu sosyal sorumluluk projesi , birçok aileye ve insana umut oluyor. Bunun parçası olmak seni ve dedeni mutlu etmenin yanı sıra hastalara ümit olurken hasta olmayan duyarlı vatandaşları da destek için seferber ediyordur eminim. Bu süreç nasıl başladı, Mavi kapak toplama fikri nasıl oluştu?

 

-Ben Anaokuluna giderken 500 kapak getireni dergiye çıkartacaklarını söylemişlerdi. Okula topladığım 485 kapakla gittim. Ancak 500 kapak olmadığı için ağlayarak eve döndüm. Dedem bana gelecek yıl binlerce kapak toplayacağını söyledi. Ertesi yıl 30 binin üzerinde kapak topladık. Bunun karşılığında tekerlekli sandalye verdiler. Tekerlekli sandalyeyi ihtiyaç sahibine verince yaşadığımız o sevinç sonrası da mavi kapak toplamaya devam ettik.

 

Topladığınız kapakların tekerlekli sandalyeye dönüşümü nasıl oluyor?

 

-Topladıklarımız kapakları geri dönüşüm şirketine satıp karşılığında aldığımızı parayla engelliler için tekerlekli sandalye tedarik ediyoruz. Biz kapaklarımızı Eskişehirli olan Kırım fabrikasına veriyoruz. Ve her aşamayı da kendimiz görüyoruz. Bu geri dönüşüm sayesinde hem doğa hem insanlık adına güzel bir projenin içinde yer alıyoruz.

 

Tekerlekli Sandalyeler nasıl alınıyor?

 

-Biz İzmir’deki bir firmadan sandalyelerimi tedarik ediyoruz.

 

Şu ana kadar kaç aileye umut oldunuz?

 

-Tam 171 aileye umut olduk. Amacımız daha fazla kişiye ulaşabilmek.

 

Hangi tür kapaklar geçerli renk, boyut?

 

-Her renk kapak kabulümüz ancak mavi renkte olanlar dönüşüm açısından daha değerli.

Para kabul ediyor musunuz ya da ihtiyaç sahipleri için giyecek, yemek yardımı?

 

-Para yardımı hiçbir şekilde kabul etmedik 12 yıl boyunca.. Çünkü hicbir zaman yanlış anlaşılmalara sebep olmak, insanların yanlış düşüncelerine sebebiyet verip yaptığım bu tertemiz işi kirletmek istemem.Para göndermek istiyenler elbet çıkıyor ama onlara bu parayı göndermek yerine tekerlekli sandalye veya ihtiyaç sahibi çocuklar için hediyelikler gönderebileceklerini dile getirmekteyiz..

 

Bazı haberler yapıyorum ve inanamıyorum açıkçası, Mavi kapak dolandırıcılığı bile başladı ülkemizde maalesef bunun önlemini belki siz alamazsınız ama vatandaşların bilinçlenmesi için nelere dikkat etmeleri önerirsiniz?

 

-Biz 12 yıldır bu konuda Türkiye birincisiyiz fakat bazı yerler maalesef daha engellilere yardım edeceğiz diyip para toplayarak ve kapak toplayıp satarak afedersiniz vatandaşları dolandırdılar.Buna küçük bir örnek verecek olursam; dedem bir gün birini durdurur ve bu kapakları ‘’Ne yapıyorsunuz diye?’’ sorduğunda satıp parasını yediklerini dile getirmişlerdi…Neyse ki bu olay ortaya çıktı ve zaten bu kampanya başka yerlerde sonlandırıldı bizde yaptığımız işler görülsün kamuoyu bilgilensin diye birazda başka yerlere güvenmemeleri için instagram üzerinden @dedetorunmavikapak sayfasını kurduk. Her yaptığımız en ince detayına kadar paylaşıyoruz ayrıca hicbir kurumla alakamız da yoktur.

 

Sosyal medya kullanmayan ve size ulaşmak isteyen insanlar da olabilir, bu sebeple şu kargo meselesini güncelleyelim şu an size vatandaşlar hangi kargo firması üzerinden ulaşsalar daha az maliyetli olur ya da anlaşma sağladığınız bir firma var mı?

 

-Sürat kargo 40 indirim yapmış o da bize özel değil tabi Enflasyonla topyekün mücadele kapsamında yollamak istiyorum diye belirtirseniz kargo daha ucuza gelecektir.

 

Firma sahiplerine ulaşmayı denedin mi çünkü birçok durumu olmayan insan kapakları toplayıp sırf kargo parası yüzünden gönderemiyor da olabilir…

 

-Evet okadar çok denedim ki.. .Çıktığım neredeyse tüm programlarda bile dile getirdim. Ziyaretimize gelen sorunları çözebilecek kişilere bile ilettim, birisine yük olmak beni çok üzüyor gerçekten, küçücük bir koli için 30, 40 tl vermeleri canımı yakıyor.

Kısacası her yer ile görüştüm. Kimse ilgilenmedi.Bu kapaklar kırılmaz, kokmaz ve birilerine unut oluyoruz onlar sayesinde !  O zaman buradan da duyuralım belki destek vermek istiyen birileri şu an bunu okuyordur.

 

Peki son olarak eklemek istediklerin var mı?

-Öncelikle bize ulaştığınız ve sesimizi duyurmanıza yardımcı olduğunuz için teşekkür ederizç Biz bu işi sadece Allah rızası için yapıyoruz ben 17 dedem 73 yaşında, dedemin belinde 12 vida olmasına rağmen sırf birilerinin umuda açılan penceresi olmak için sokakta saatlerce kapak topluyor ve temizliyoruz. Biz bir halk insanıyız ve tüm halkımızdan desteklerini bekliyoruz özellikle sayfama bir göz atarlarsa samimiyetimizi kesinlikle anlayacaklardır @dedetorunmavikapak

Kaynak: () - Basın Bülteni Editör:
Etiketler: 12, Yıldır, Mavi, Kapak, Toplayarak, Yüzlerce, Kişiye, Umut, Oldular., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı