Haber Detayı
13 Ekim 2018 - Cumartesi 23:39
 
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko'nun Ajansımıza Açıklamaları
Kemalpaşa Emekli-Sen'in düzenlediği kahvaltı programına katılan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Ajans Kemalpaşa'ya açıklamalarda bulundu.
SİYASET Haberi
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko'nun Ajansımıza Açıklamaları

İlçemize hoşgeldiniz. Eski bir sendika başkanı olarak sendikalaşmanın önemi sizce nedir?

 

Sendikalar bu ülkede yaşayan çalışan insanların ekonomik, demokratik ve siyasi haklarını koruyan bir örgüttür. Ülkede yaşayan milyonlarca insanın demokratik taleplerini de zaman zaman meydanlarda, zaman zaman salonlarda, zaman zaman da bakanlarla, vekillerle görüşerek ülkenin de sorunlarını dile getiren, demokrasi mücadelesi veren en önemli örgütlerden birisi sendikalardır. Bugün Kemalpaşa'da DİSK'e bağlı Emekli-Sen'in kurulması ile başta Kemalpaşa’da yaşayan emeklilerle ilgili yapılacak olan çalışmaları önümüzdeki dönem hep beraber göreceğiz. Çok verimli olacaktır. Ben önce Kemalpaşa’daki emekli arkadaşalarımızın tamamını DİSK'e bağlı Emekli-Sen üyesi olmaya davet ediyorum. 12 milyon 400 bin emeklinin büyük bir bölümü açlık sınırının altında yaşamaktadır. Emekli kardeşlerimizin adaletli bir intibak yasası beklentileri var. Bugün asgari ücretle çalışan bir işçi arkadaşımız emekli olsa alacağı maaş 850 liradır. Bu Kemalpaşa’da bir ev kirası bile etmemektedir. Biliyorsunuz ki bir de ekonomik kriz var. Enflasyon yüzde 25 ama pazarda yüzde 50. Her ailenin kendine göre sağlık masrafları, eğitim masrafları var. Mutfak masrafları var. Ev kiraları var. Daha başka sorunları var. Bunları örgütlü bir şekilde dile getirirlerse sorunların bir bölümünü DİSK'e bağlı Emekli-Sen ailesi içinde aşabileceklerini düşünüyorum.

 

Kahvaltı programındaki konuşmanızda bu günlerde gündemde büyük yer kaplayan Rahip Brunson konusuna değindiniz. Bu konuda eklemek istediğiniz bir husus var mı?

 

Şimdi Brunson'un bana göre ceza evinden kurtuluşu siyasi bir karardır. Brunson siyasi bir karar sonrası tahliye edildi. Keşke bu böyle olmasaydı. Tahliye edildi ve ülkesine gitti. O cezaevindeyken çok kez gündeme getirilen ekonomik kriz nedeni Brunson'du, işsizliğin nedeni Brunson'du, açlık ve sefaletin nedeni Brunson'du. Başta ABD olmak üzere dünyadaki bir çok ülke ile ekonomik ve siyasi siyasi ilişkinin bozulmasının sebebi Brunson'du. Şimdi Brunson gitti, dolayısıyla -gerçi ben Brunson'a bağlamıyorum, yani Brunson bunların nedeni değil- hadi bakalım şimdi Cumhurbaşkanı çıksın, "Brunson gitti dolar düştü, Brunson gitti Euro düştü, Brunson gitti memlekette işsizlik sorunu kalmadı ve Brunson gitti ekonomik kriz bitti" derse ben de mutlu olurum.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı