Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:46
 
Mesleki Eğitimin Desteklenmesi Kariyer Fuarı Gerçekleştirildi
Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen "Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi" projesi kapsamında “İstihdam ve Kariyer Fuarı” gerçekleştirildi.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Mesleki Eğitimin Desteklenmesi Kariyer Fuarı Gerçekleştirildi

Fuara Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, İşkur İl Müdürü Kadri Kabak, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Başkanı Kamil Porsuk, Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Başkanı İbrahim Aydın Telseren ile öğrenciler katıldı.

 

Fuar açılışında Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi Mehter Takımı’nın icra ettiği marşlar ve Kemalpaşa Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Ekibinin sergilediği gösteri büyük beğeni topladı.

 

Açılışta konuşan Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, gerçekleştirilen etkinliği “Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde "Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi ve Desteklemesi Projesi" hayata geçirilmiştir. Projenin temel amacı, ilçemizde mesleki ve teknik eğitim veren okullar ile özel sektör arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi, ilçemizdeki mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin  arttırılması, ilçemiz sanayisinin kalifiye personellerin istihdama kazandırılmasına katkı sağlanmasıdır. Proje kapsamında 1.500 8. sınıf öğrencisi ve velileri ile okullarda görev yapan öğretmenlerimize yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlenmiştir. Bu çalışmalarda meslek liselerimizin öğretmenleri okul bahçelerinde kurdukları standlarla bölümlerini tanıtmışlardır. Bugün gerçekleştireceğimiz "Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi, İstihdam ve Kariyer Fuarı" ile projemizin 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı etkinliklerini tamamlamış olacağız" şeklinde tanıttı.

 

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Başkanı Kamil Porsuk da yaptığı konuşmada; "Ülkemizin aydınlık geleceğinin teminatı olan sevgili öğrencilerimizin nitelikli bir şekilde yetişmelerine katkı sağlamak, onlara mesleki eğitimin önemini aktarmak için tüm paydaşlarımızla birlikte yoğun bir çaba içindeyiz. Hepimizin dileği gençlerimizin eğitimlerinden sonra istediği mesleği edinmeleri, düşledikleri iş hayatına geçişlerinin sağlanmasıdır" dedi.

 

Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek olanın,  üreten nesil olacağını belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Bir eğitimci, emekli bir öğretmen olarak mesleki eğitimsiz bir eğitim düşünemiyorum. Sevgili gençler; gerçekten de Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek, ekonomisine yön verecek, değişik istihdam ortamları oluşturacak, üreten nesil sizler olacaksınız dedi. Ayrıca Karakayalı, mesleki eğitime katkı anlamında belediye olarak üzerlerine düşen ne varsa gereken desteği sağlayacaklarının sözünü verdi.

 

Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya ise yaptığı konuşmada, "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ilçemizde bulunan ortaokulları tek tek ziyaret ederek meslek liselerini tanıttılar. Tek tek tüm 8. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ve velileri ile görüşüldü. Meslek liselerimize karşı geliştirilen bazı ön kabulleri ortadan kaldırmayı hedefledik. Mesleki eğitime yönelmesi gereken öğrencilerin ihtiyacını göz önünde bulundurarak bu faaliyeti gerçekleştirdik. Bugün resmin tamamını görmek adına tüm okullarımız, sanayicilerimiz, iş adamlarımız burada. Bu projemizde bize destek olan tüm paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesimi ile fuar açılışı gerçekleştirildi. Ziyaretçiler ve öğrencilerle birlikte standlar gezildi. Öğrencilerin geliştirdiği teknik projeler hakkında yapılan sunumlar beğeniyle izlendi. Fuara, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) ve Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’ne (BAYOSB) bağlı çok sayıda firma, ilçede bulunan meslek liselerinin 18 alanı ile birçok sivil toplum kuruluşu katıldı.

 

 

Kaynak: Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı