Haber Detayı
23 Eylül 2018 - Pazar 17:03
 
Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesi
Diyetisyen Betül Aydın'dan okul çağındaki çocukların beslenmesine ilişkin tavsiyeler.
SAĞLIK Haberi
Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesi

 

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi çocuklar için de çok önemlidir. Okul çağı; 6-12 yaş aralığındaki çocukları kapsar. Bu yaş grubu bireyin fiziksel olarak büyüyüp geliştiği, zaman zaman psikolojik sorunlar yaşadığı ve kimlik kazandığı dönemdir. Yapılan araştırmalarda obezite oranı çocuklarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde 20-27’lere kadar çıkmıştır. Bu neredeyse her 5 çocuk ve ergenlik dönemindeki gençlerde 1 kişinin obezite ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

 

Çocuklar neden bu kadar erken yaşta obezite ile karşı karşıya?

Çocukluk dönemindeki obezitenin 90’ı büyüme için gerekenden daha fazla kalori alınması sonucu ortaya çıkan eksojen obezitedir. Obezite ile genetik üzerine yapılan başka bir araştırmada ise her iki ebeveyni obez olan bir çocuğun obez olma olasılığı 80, yalnız bir ebeveyni obez olan çocuk ise bu oran 50, ebeveynlerinden ikisi de obez olmayan bir çocuk içinse bu oranın  9 olarak değiştiği görülmüştür.

 

Çocuklar bu kadar yüksek kaloriyi nasıl alıyor?

Ülkemizde endüstriyel gelişme ile birlikte, fiziksel güce dayalı yaşam tarzından inaktiviteye dayalı yaşam tarzına geçiş ve yoğun kalori içeren besinlerin tüketilmesi asıl neden olarak görünmektedir. Çocukların tükettiği ambalajlı ürünlerin kalorilerinin yadsınamayacak kadar fazla olması yüksek kalori alımını hızlandırmaktadır.

 

Ne yapmalıyız?

Kahvaltı şüphesiz günün en önemli ana öğünüdür. Çocuğun bilişsel ve fiziksel fonksiyonlarının artması için kahvaltı atlanmamalıdır.

 

Çocuklara besleyici besinleri söylemekle göstermek arasında ki etki aynı değildir. Ebeveynlerin de çocuklarına örnek olması çok önemlidir.

 

Çocukların kendi besin seçimlerini yapmalarına izin verin. Çocuklara neyi, ne kadar yiyeceklerine karar verme konusunda şans tanıyın. Onların kişisel besin tercihlerine ve damak zevklerine saygı gösterin. Onları zorlamadan yeni besinler denemelerini sağlayın.

 

Ara öğünler, çocuğun sağlıklı besinler tercih etmesine katkıda bulunurlar. Büyüme çağındaki çocukların ara öğünde ayran, süt, meyve, peynirli tost gibi sağlıklı ara öğünler seçmeleri önemlidir.

 

Çocuğun bir öğünde veya bir günde ne kadar yediği değil, birkaç günde toplam ne kadar yediği önemlidir. Çocuğunuz birkaç gün belli bir besini yemiyorsa bunda endişe edecek bir durum yoktur.

 

Çocuğunuzu hazır besinler yerine evde hazırladığınız sağlıklı beslenme çantaları ile okula göndermeye çalışın.

 

Fiziksel aktivite yapmalılar mı?

Maalesef günümüz çocuklarının en büyük sorunu gelişen teknoloji ile artan haraketsizliktir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin artırılması ve bu konuda desteklenmeleri çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine önemli katkılar sağlayacaktır.

 

Örnek okul menüsü

Kahvaltı;

1 adet haşlanmış yumurta veya peynirli omlet

5-6 adet zeytin

1 kibrit kutusu beyaz peynir

Taze sıkışmış meyve suyu

2-3 orta dilim tam buğday ekmeği

Eğer çocuğunuzun kilo problemi yoksa 1 tatlı kaşığı pekmez, bal, reçel eklenebilir.

 

Ara öğün 1;

1 orta boy kaşarlı tost

1 paket ayran

 

Ara öğün 2;

1 porsiyon meyve

 

Eğer çocuğunuzun okulunda yemek çıkıyorsa çocuğunuz tabağını renklendirmeli salatasını, ana yemeğini, yoğurdunu ve tam buğday ekmeğini tercih etmeli; menüdeki tatlılardan uzak durmalıdır. Öğle yemeğini bu şekilde yiyen bir çocuğun sadece 2 ara öğün yaparak meyve tüketmesi okul süresince yeterli olacaktır.

 

 

Kaynak: Editör: Kürşat Gürbüz
Etiketler: Okul, Çağındaki, Çocukların, Beslenmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı