Haber Detayı
14 Ekim 2018 - Pazar 23:33
 
Organik Tarım Üzerine Mete Emre İle Görüştük
Değerli okurlarımız için organik tarım üzerine konunun uzmanlarından Mete Emre'ye sorularımızı yönelttik, keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
YAŞAM Haberi
Organik Tarım Üzerine Mete Emre İle Görüştük

Ege Bölgesi’nin tarımdaki yeri nedir?

Türkiye’de, TÜİK’in belirlediği tarım bölgesi 12 bölgeden oluşmaktadır. Ege Bölgesi de kendi içinde 3 ayrı bölgeye ayrılmaktadır. Ege Bölgesi, ülkemizin en zengin ve verimli topraklarına sahip bölgelerinden birisidir. Ege Bölgesi’nde dört mevsim belirgin bir şekilde yaşansa da bölgeye özellikle sıcak iklimin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Durumun böyle olmasından dolayı bölgede sadece aşırı sıcağa dayanıklı olan tarım ürünlerinin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aşırı yağmura gereksinim duyan tarım ürünlerinin bölgede yetiştirilmesi iklim şartlarından dolayı mümkün değildir. Ege Bölgesi’nde yetişen başlıca tarım ürünleri arpa, buğday, haşhaş, patates, soğan, susam, zeytin, tütün, incir, mandalina, portakal, nar, ayva, çilek, biber grupları, salatalık, domates, patlıcan vb. gibi ürünlerdir.  Çeşit çoğaltılabilir. Türkiye’de yetişen her çeşit üründen Ege Bölgesi’nde de yetişmektedir.

 

Organik tarım nedir?

Tarımsal ilaç, suni gübre, hormon, antibiyotik ve zararlı gıda katkı maddeleri gibi uygulamaları yasaklayan, üretimden tüketime her aşaması kontrollü, doğal kaynakları en iyi şekilde kullanarak sağlıklı tarımsal ürünler üretilmesini sağlayan, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliği amaçlayan, toprak verimliliğini, çevrenin korunmasını ve gıda güvenliğini esas alan bir tarımsal üretim sistemidir.

 

“Ben evimin arka bahçesinde domates yetiştiriyorum ve bunlara hiç İlaç vermiyorum” diyen birisi “organik domateslerim var” diyebilir mi?

İlaç verilmeyen her ürün organiktir diyemeyiz. Organik tarımda ilaç kadar çevresel faktörlerin de etkisi bulunmaktadır. Organik ürün yetiştiriciliğinde ortam ve çevresel şartların da uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

 

İzmir, organik tarımda ne durumda? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

İzmir’in üçüncü büyük şehir olmasının sırrı, tarıma dayalı sanayi ve tarımsal ürünler ticaretinin merkezi olmasıdır. Bu bağlamda Ege Bölgesi organik tarımda kilit noktadadır. Türkiye’de ilk organik ürün projesi 1981 yılında İzmir, Kemalpaşa bölgesinden kuru üzüm ile Almanya’ya gerçekleştirilmiştir. Ege Bölgesi’nde de 3.250 civarında organik ürün üreticisi bulunmaktadır. Bu da bölge ekonomisinin gelişimi açısından avantajlar sağlamaktadır.

 

Önümüzdeki yıllarda organik tarım yaygınlaşacak mı? Yoksa sadece bir trend mi?

Organik tarım serüveni Ege Bölgesi’nde 1978 yılında başlamıştır. O günden bugüne dek üretici sayısı, sosyal sorumluluk projeleri ve tarımı destekleyeci dernekler günümüze geldikçe artmaya devam etmektedir. Ülkemizde son 5 yılda önemli bir tüketim miktarına ulaşılmıştır. Bundan sonraki dönemlerde önemi ve tüketimi giderek artacaktır.

 

Tarımda yerel çeşitliliği korumak neden önemlidir?

Tarımda yerel çeşitliliğin korunması konvansiyonel tarım faaliyetlerinin canlılar üzerindeki etkileri, gıda üretimiyle doğanın korunması ve nesillere daha sürdürülebilir bir yaşam bırakmamız için önemlidir. Özellikle yerli tohum kullanılmasını yaygınlaştırmalı ve desteklemeliyiz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Organik, Tarım, Üzerine, Mete, Emre, İle, Görüştük,
Yorumlar
Haber Yazılımı