Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 15:31
 
Orman Bölge Müdürü Aybal'dan Yangın Söndürme Uçağına Ziyaret
İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Adnan Menderes Havalimanı'nda konuşlandırılan CL215 tipi amfibik yangın söndürme uçağı uçuş ekibini ziyaret etti.
YAŞAM Haberi
Orman Bölge Müdürü Aybal'dan Yangın Söndürme Uçağına Ziyaret

İZMİR (AA) - İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Adnan Menderes Havalimanı'nda konuşlandırılan CL215 tipi amfibik yangın söndürme uçağı uçuş ekibini ziyaret etti. 

 

Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Aybal uçuş ekibi kaptan pilotu Vasilis Papanastosions, ikinci pilot Fatih Kalender ve kurum temsilci Orman Mühendisi Vefa Tetik'ten çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

 

Aybal orman yangınları ile mücadelenin bir takım işi olduğunu belirterek, yangın söndürme uçaklarının yangın helikopterleriyle bu takımın en önemli güçlerinden biri olduğunu ifade etti. 

 

Aybal, şu ifadeleri kullandı:

"Yangın söndürme uçağımız sadece İzmir ve Manisa'da çıkan orman yangınlarına değil, Türkiye'nin dört bir yanında çıkan orman yangınlarına katılmaktadır. Ayrıca 2016 yılında İsrail'de çıkan orman yangınında olduğu gibi talep gelmesi halinde yurt dışında da yardıma gitmektedir."

 

CL215 tipi amfibik yangın söndürme uçakları, deniz ya da göllerden aldığı 6 ton suyu yangının üzerine bırakarak orman yangınlarının gidişatını değiştirebilecek güce ve manevraya sahip uçaklar. Bu uçaklar, her yıl 1 Mayıs ile 30 Ekim arası Orman Genel Müdürlüğünce Türk Hava Kurumundan kiralanıyor.

 

Kaynak: Editör: Kürşat Gürbüz
Etiketler: ajans, kemalpaşa, kemalpasa, haber, izmir, son dakika, orman, bölge, müdür
Yorumlar
Haber Yazılımı