Reklamı Geç
HABER DETAY
Sağlığımız İçin Ne Yemeliyiz?
Ajans Kemalpaşa yazarı Diyetisyen Betül Aydın, soğuyan havalara karşı sağlığımızı korumamıza yardımcı olabilecek besinleri kaleme aldı.
16 Ekim 2018 - Salı 22:16
SAĞLIK

Sonbahar mevsiminde havaların soğumasıyla artan hastalıklardan korunmak için öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Antioksidan içeriği yüksek olan besinlerin bağışıklık sistemimize büyük desteği vardır.

 

Nedir bu Antioksidan ve hangi besinler de vardır?

Antioksidan; vücudumuza oksidasyona neden olan zararlı kimyasal reaksiyonları engeller. Antioksidan bakımdan zengin gıdalar tüketmek bizi birçok riskli hastalıktan korur. Kalp dostudur, enfeksiyonel hastalıklardan korur, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra farklı birçok kronik hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynar. Antioksidanlar, bazı meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur. Antioksidan bakımından zengin besinler serbest radikal etkilerini azaltır. Bu nedenle, bedeni sağlıklı tutmak için antioksidan açısından zengin besinleri tüketmek önemlidir.

 

Elma; yüksek miktarda C vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı engellemede ve karın ağrısını azaltmada etkilidir. C vitamini içeriğinin 50’si ve lif içeriğinin 75’i kabuğu ve hemen altında olduğundan kabuğu ile birlikte tüketilmelidir. Kalp hastalıkları riskini azaltıcı, tümör ve kanser hücre gelişim riskini azaltıcı antioksidanlar ve fitokimyasallar bakımından oldukça zengindir.

 

Böğürtlen; antioksidan kapasite açısından diğer meyveler ile karşılaştırıldığında en yüksek antioksidan kapasiteye sahip meyveler arasında gösterilmektedir. Yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. İçerisindeki zengin flanovoit, siyanidin, antosiyanin fitokimyasalları sayesinde tümör gelişimini ve kanser hücresi yayılmasını engellemektedir. Bağışıklığı güçlendirici ve toksinleri uzaklaştırıcı etkisi vardır.

 

Brokoli; kansere karşı mücadelede oldukça önemli antioksidan içeriğine sahiptir. A vitamini, C vitamini ve folik asit bakımından zengindir. İçeriğindeki ‘’indol-3-karbinol’’ sayesinde uçuk virüsünün üremesini engeller. Ülser ve benzeri hastalıklara sebep olabilen ‘’Helicobacter Pylori’’ bakterisinin üremesini engeller.

 

Avokado; kalp sağlığı için oldukça önemli, yararlı tekli doymamış yağlardan zengindir. Total kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kötü kolesterol ve trigliserit oranlarında belirgin düşüşler sağlar.

 

Sarımsak; kalp sağlığını korumak, kolesterol seviyesini dengede tutmak, yüksek tansiyonu düşürmek ve serbest radikallere karşı mücadele etmekte etkili bir besindir.

 

Ananas; C vitamini, B6 vitamini, manganez ve bakır kaynağıdır. “Bromelain” içeriği ile enfeksiyonlara karşı savaşır. Kötü hücre ve tümörlerin gelişmesini önler. Vücuttaki ödemin atılmasında oldukça etkilidir.

 

Biber; kırmızı dolmalık biber, yeşilbiberden iki kat C vitamini ve 11 kat daha fazla beta-karoten içerir. İltihap azaltıcı fitokimyasal flavonoitler ve kapsaisinler içerir.

 

Kiraz ve vişne; A, B, C vitaminleri, kalsiyum, demir ve potasyum bakımından zengindir. Yüksek oranda lif içeriğine sahiptir. Fitokimyasallar yönünden zengindir. İçerdiği betasitosferol, kolesterolü düşürmede etkilidir. Kuersetin içeriği kalp hastalıklarını önlemede etkilidir. Amigladin içeriği sayesinde tümör büyümesini önler ve küçülmesini sağlar.

 

Yaban mersini; fenolik asitler, antosiyaninler ve elajik asitler açısından zengindir.

 

Badem; kanser hücrelerinin büyümesini ve kalp hastalıkları açısından yüksek riske neden olan kötü kolesterolün düşürülmesinde etkili ‘’flavonoit, kuersetin ve kaempferol’’ gibi antioksidanlar içerir. İyi bir posa kaynağıdır. Bu sayede kilo vermeye yardımcıdır. Zengin folik asit içeriği ile gebelikte çok değerli bir kaynaktır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır ve hafızaya olumlu etkileri vardır. Beyin sağlığını olumlu etkiler.

 

Domates; C vitamini ve potasyum açısından zengindir. Bitki sterolleri, likopen ve beta-karoten gibi fitokimyasallar bakımından zengindir. Çalışmalarda likopenin prostat kanserini önleyici etkisi kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kalbi koruyucu, antikanserojen, iltihap önleyici ve antimutajenik özelliklere sahiptir.

 

Enginar; C vitamini, folik asit, lif, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Karaciğer sıvısı üretimini harekete geçirerek sindirime yardımcı olur. Ayrıca iştah arttırmaya yardımcı olabilecek sinarin fitokimyasalını içerir. İçeriğindeki silimarinin karaciğere koruma desteği verdiği ve kötü kolesterolün daha zararlı forma dönüşmesini engelleyerek, kalp hastalıklarından koruduğu düşünülmektedir. USDA’nın 2004 yılındaki yayınladığı “en çok antioksidan içeren 100 yiyecek “ arasında 7. sıradadır. Kolesterol düşürücü etkisi vardır.

 

Havuç; karoten içeriğiyle kanser, kalp hastalıkları ve romatizmaya karşı koruyucudur.

 

Yeşil çay; içerisindeki E vitamini sayesinde harika bir antioksidan kaynağıdır ama onu diğer bitkilerden ayıran esas madde EGCG (epigallokateşin gallat), diğer bütün antioksidanlardan daha etkin bir şekilde serbest radikallere saldırarak kanserli hücre gelişimini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.