Yazı Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 11:17
 
Bugün Dünya Kadın Hakları Günü
Av. Sedanur Özer
 
 

5 Aralık tarihi “Dünya Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasına öncülük etmiştir. Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 13; Belçika’dan 14; İsviçre’den 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Türk kadını, demokratik haklarına kendini ilerici olarak tanımlayan pek çok Avrupa ülkesinden yıllar önce kavuşmuştur.

 

Türklerin tarih boyunca kurduğu bütün devletlerde kadınlar, önemli roller üstlenmiştir. Orta Asya’ya baktığımızda kadınların varlığı ve statüsü dikkat çekmiştir. Orhun Kitabeleri'nde, devlet işlerini bilen kadınlardan söz edilmiş ve kağanın eşi olan Hatun'un da kağan ile birlikte ülkeyi yönettiği belirtilmiştir. Göçebe bir hayat tarzında Türk kadını yalnızca bir anne ve eş olarak kalmayıp pek çok kahramanlık örnekleri göstermiştir. Türk kadını, Kurtuluş Savaşı'nın en önemli unsurlarından biri olmuştur ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına hak ettiği değeri Cumhuriyetin ilanından sonra, kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyarak vermiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren kadınların sosyal, siyasal, çalışma ve aile hayatında erkekler ile eşit duruma gelmesi için gerekli adımlar atılmıştır.

 

Türk kadını ilk defa 20 Mart 1930’da yapılan yerel seçimlerde ve 8 Şubat 1935’te yapılan genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkını kullanmıştır. 1935 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde, kadınlar seçme ve seçilme hakkına yüksek ilgi göstermişlerdir ve bu seçimlerde meclise 17 kadın milletvekili girmiştir. İlk kadın milletvekillerinden biri Satı Kadın’dır. Satı Kadın, vazife malulü bir askerin eşidir ve milletvekilliğinden önce köy muhtarlığı yapmıştır. İlk kadın belediye başkanı Müfide İlhan’dır. Müfide İlhan, Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak paşanın kızıdır. Cumhuriyet tarihinden bu yana olduğu gibi Türk kadını aktif siyasette başarıları ile yer almaya devam edecektir.

 

Tarihimiz boyunca Türk kadını toplumsal, çalışma, aile yaşamının ve milli mücadelelerimizin temel direği olmuştur. Bu sebeplerle sadece yasal düzenlemelerle değil uygulamalarda da kadınımıza verilen değerin gösterilmesi gerekmektedir.

 

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği bugünü kutlarken, tarihimiz boyunca bizlere verilen değere layık olmayı, hayatın her alanında güçlü bir şekilde yer almayı, seçme ve seçilme haklarımızı en iyi şekilde kullanmayı diliyoruz. Kahramanca mücadele eden tüm Türk kadınlarını rahmet, minnetle ve saygıyla anıyoruz.

 

 
Etiketler: Bugün, Dünya, Kadın, Hakları, Günü,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı