Yazı Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 14:50
 
Deprem Anında Yapılması Gerekenler
Selçuk Aktay
selcukaktay@hotmail.com
 
 

 

 

Yaşadığımız topraklarda, ülkemizde görmezden gelemeyeceğimiz bir doğal afet: Deprem! Her birimiz biliyoruz ki Türkiye konum olarak birçok fay hattı üzerinde yer alan bir deprem ülkesi… Dolayısıyla biz de bu doğal afetle ilgili yapılması gerekenleri öğrenmek ve uygulamak zorundayız.

 

Depreme karşı dayanıklı binalar inşa etmek, olan binaları olası bir depremden minimum hasarla kurtarmak için çalışmalar yapmak, deprem sigortası yaptırmak, soğukkanlı olmak, deprem anında neler yapılacağını bilmek ve önlemler alarak depremden korunmak mümkün.

 

Depremlerde can ve mal kayıplarının artmasındaki en önemli etkenlerden biri de deprem anında, sarsıntı sırasında insanların kendilerini nasıl koruyacaklarını ve ne yapmaları gerektiğini, nasıl davranmaları gerektiğini bilmemeleridir.

 

Peki, deprem anında neler yapmalıyız?


Sakinlik! Deprem sırasında öncelikle sakin olun. Paniğe kapılırsanız yapmanız gereken şeyleri yapamazsınız, cesaretinizi toplayın. Aklınıza ilk olarak koşma fikri gelse dahi koşmayın.


Mantıklı düşünün. Eğer mevut konumunuz kendinizi 10-15 saniye içinde bina dışına çıkartacak bir lokasyondaysa çıkın. Bu yöntem genellikle binaların giriş altı, giriş ve 1. katında oturanlar içindir.


Eğer apartmanınızı 10-15 saniye içinde terk edemiyorsanız, deprem sırasında binadan dışarı çıkmaya çalışmayın. Kesinlikle merdivenlerden, merdiven boşluklarından ve asansörlerden uzak durun. Maalesef, en çok ölüm bu noktalarda yaşanıyor.


Kendinize hayat üçgeni oluşturun! Size koruma sağlayabilecek bir eşya yanına çömelerek veya uzanarak kendinize hayat üçgeni oluşturun. Olabilecek en güvenli yeri bulun, dizinizin üstüne çökün, başınızı ve ensenizi koruyacak şekilde, deprem bitene kadar bekleyin. Deprem sırasında sarsıntı durana kadar olduğunuz yerde kalın.


Başınıza düşebilecek her türlü eşyadan uzak durun.


Kapıları olabildiğince kullanmamaya çalışın.


Elektriklerin kesilebileceğinin ve etrafınızdaki alarmların çalabileceğinin farkında olun, panik yapmayın.


Büyük depremlerden sonra artçı depremler olabilir. Artçı depremler binalarda zarara, deformasyonlara ve tehlike arz edebilecek durumlara yol açabilir. Dolayısıyla sarsıntılar tamamen kesilene kadar hasarlı binalara girmemelisiniz.


Eğer binada değilseniz, tekin bir yerde olduğunuzdan emin olun. Etrafınızdaki binalardan dökülebilecek, düşebilecek camlardan, elektrik direklerinden uzakta, güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin.

 

 

 

 

 
Etiketler: Deprem, Anında, Yapılması, Gerekenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı