Yazı Detayı
23 Şubat 2019 - Cumartesi 20:20
 
Deprem Öldürmez, Binalar Öldürür!
Selçuk Aktay
selcukaktay@hotmail.com
 
 

Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen depremler, önlem alınmadığı zaman daha çok can ve mal kayıplarına neden oluyor. Peki, deprem öncesinde ne gibi önlemler alınması gerekiyor? İşte size cevabı...

 


Çevrenizi Hazırlayın
Hazırlıklara başlamak için öncelikle acil durum kiti ve aile afet planı hazırlayın.

Rafları duvara emniyetli şekilde sabitleyin.
Ağır ve büyük eşyaları alt raflara yerleştirin.
Kavanozları ve şişeleri kilidi/mandalı olan kapalı dolaplarda muhafaza edin.
Tablo ve ayna gibi eşyaları yataktan, kanepeden veya insanların oturduğu herhangi bir yerden uzaktaki duvara emniyetli şekilde sabitleyin.
Tavandaki ağır objeleri ve aydınlatma araçlarının bağlantılarını sağlamlaştırın.


Tesisatınızı Hazırlayın
Hasarlı elektrik kablolarını ve gaz sızıntısı yapabilecek tesisat bağlantılarını onarın. Bunlar potansiyel yangın kaynaklarıdır. Bu konuda profesyonel yardım alın; elektrik ve gaz tesisatları üzerinde kendi başınıza işlem yapmayın.
Su ve gaz kaçaklarını önlemek için, esnek tesisat malzemeleri kullandırın. Esnek malzemeler kırılmalara karşı daha dayanıklıdırlar.
Su ısıtıcınızı (kombi/termosifon/şofben), buzdolabınızı, fırın ve gaz tertibatını uygun malzemelerle duvara ve yere sabitleyin. Gaz dağıtım şirketiniz izin veriyorsa, aşırı sarsıntılarda devreye giren otomatik gaz kesici valf taktırabilirsiniz.


Konutunuzu Hazırlayın
Tavan veya zemindeki derin çatlakları onarın. Yapısal hasar işaretleri varsa uzman desteği alın.
Binanızın temele sağlam oturduğundan emin olun.
Otkıran, böcekkıran ve yanıcı/parlayıcı malzemeleri kilidi olan kapalı dolaplarda ve alt raflarda muhafaza edin.
Her odada sağlam bir masa altında veya iç duvara karşı emniyet noktaları belirleyin. Her tatbikat/alıştırmada bu noktalara doğru harekete geçme alışkanlığını kazanın.
Depremlerde olası can ve mal kayıplarını önlemek için binanızın tasarımını değiştirmeyin. Yük taşıyan kolonların ve duvarların yıkılması depremlerde binanızı güvensiz hale getirir.
Ailenizle, deprem anındaki mevcut riskleri daha da büyütecek yanlış hareketleri yapmamak için Çök-Kapan-Tutun hareketinin tatbikatını yapın.


Ev Kiralarken ya da Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Mimarlar ve inşaat mühendisleri tarafından tasarlanmış, yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde inşa edilmiş olmasına,
İnşaatın usta işçiler tarafından yapılmış olmasına,
Ruhsatının ve iskânının olmasına,
Proje amacına uygun olarak kullanılmasına ve yapılmış olan değişiklikler için tadilat ruhsatının bulunmasına dikkat edilmeli.

 

Not: Genç öğrencilerimiz ile Kemalpaşa'da "Arama-Kurtarma Ekibi" oluşturmayı düşünüyorum. Sponsor olmayı düşünen firma veya kurumları selcukaktay@hotmail.com adresine mesajlarını bekliyorum. Gelecek yazımızda "Deprem Esnasında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler" konusunu irdeleyeceğiz. Selamlar herkese... Hoşçakalın...

 

Selçuk Aktay

Coğrafya Öğretmeni

 
Etiketler: Deprem, Öldürmez,, Binalar, Öldürür!,
Yorumlar
Haber Yazılımı