Yazı Detayı
30 Eylül 2018 - Pazar 16:47
 
Dünya Yenilmiş ve Yorulmuş İnsanlarla Dolu
Fikret Laçinkaya
 
 

Bana bir tane, her şeyi tam bir insan gösterebilir misin? Hayır. Çünkü bu dünya imtihan dünyası arkadaş.. Bir derdimiz, bir sıkıntımız olmayacaksa eğer, bu hüzün yüreğimize neden nakşeder. Ben hüznümü seviyorum. Belki garip gelebilir ama sevincimden daha fazla hoşlanıyorum. Geceleri gökyüzüyle sohbet edebiliyorum mesela. Veyahut bir bardak çaya dert anlatabiliyorum. Şöyle esaslı bir türkü dinlediğim zaman anılarımı göz ucuyla ıslatmayı istiyorum… Ve biliyorum ki benim gibi hüznünü seven nice cam gönüllü insan var. Bunu hmek, bu hissi duyabilmek ve dokunabilmek ile hayata aşina oluyorum.

 

Çağımızda o kadar çok insan var ki, hangisi insan hangisi değil karıştıracak hale geldik. Güzel gönüllü insanlara o kadar hasret kaldık ki hiç görmediğimiz halde çok özledik. Eskiden kötü insanlar anlatılırmış hikayelerde. E iyi insan o kadar çok ki, hangisi az ise o dikkat çekiyor, onu dinlemek istiyormuş insanlar. Şimdi ise anlatılacak iyi insan kalmadı hâldaş. Keşke eskiden iyi insanları daha fazla anlatsalarmış da fırsat kalmasaymış dünyanın iki döneminde de kötü insanlara. Sen de saatlerce anlatacak ve dinleyecek iyi bir insan arıyorsun biliyorum. Ama bulamıyorsan sana bir sır vereyim. Şu temiz gönül yoksulluğuyla yaşadığımız coğrafyada, gökyüzü insanlardan daha iyi olabiliyor. Ne zaman gitsen kapısı açık ve halinden çok iyi anlıyor. Bir kere olsun konuşursan ömürlük bir dostun oluyor.

 

Aslında bu devir çok basit bir kuralın devri. Ne olursa olsun, nasıl olursa olsun insan olarak yaratıldığımız dünyada, insan olmak için değil; insanlığa layık olabilmek için yaşayacağız. Seni çok üzüyorlar, çok kırıyorlar biliyorum. Sen iyi bir insan aradıkça daha fazla tükeniyorsun, görüyorum. Ama şunu unutma ki hâldaş, iyiliğin karşılığı sadece iyiliktir. Merak etme, tasalanma, sabrını yitirme. Senin aradığın o iyi insan da şuan da seni arıyor… Ve birbirinizi bulmak ne kadar meşakkatli olursa, inan ki kavuşmak da o kadar güzel oluyor. Allah'tan gelene 'of' değil 'af' de arkadaş. İşte senin aradığın dünya tam olarak bu aşamada başlıyor.

 

Dertli Bir Anadolu Evladı / Araştırmacı

 
Etiketler: Dünya, Yenilmiş, ve, Yorulmuş, İnsanlarla, Dolu,
Yorumlar
Haber Yazılımı